Kediler

Havayolu şirketlerinin çoğu, kedilerin sahipleriyle birlikte yolculuk yapmasına izin vermemekte ve kedi, bagaj bölümünün sıcak ve basınçlı olan özel bir kısmında yolculuk yapmak zorunda kalmaktadır.

Kedilerin çoğu gayet iyi seyahat edebilir; ancak gebe bir kedinin ya da üç aylıktan küçük yavru kedilerin uçak seyahati yapması önerilmemektedir. Ayrıca, tüm uçak seferlerinin hayvan taşıma ruhsatı yoktur, dolayısıyla kedinin sizden farklı bir şekilde seyahat etmek zorunda kalabilir.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Standartları’nda, taşıma kutusunun ayakta durması ve kendi çevresinde kolayca dönmesi için yeterli büyüklüğü aşmaması gerektiği belirtilmektedir.

Varış yerinize ulaştığınızda

Varış yerinize ulaştığınızda, kediyi bir odaya yerleştirin ve güvende, rahat olduğundan ve kaçamayacağından emin olun. Ona su ve biraz mama verin; ancak yatışıncaya kadar bir süre daha mamasını yemek istemeyebilir. En az bir hafta boyunca kedinin dışarıya çıkmasına izin vermeyin ve kaybolursa tanınabileceğinden emin olun. Kedinizin acıkması ve çağırdığınızda mamasını yemek üzere size geri dönmesi için 12 saat süreyle mama vermeyin. Kademeli olarak daha fazla keşfetmesine izin verin ve çok uzağa gitmemesini, düzenli öğünler için geri dönmesini sağlamak amacıyla mama kullanın.

Taşıma çantasının kullanımı

Kediler için taşıma çantası üretimi çoğunlukla veteriner hekime götürülmesi amacına yöneliktir; dolayisiyla kediler de sıklıkla bu çantaya girmeye pek hevesli degildir. Seyahatten önce, kedinizi taşıma çantasına ya da kafesli seyahat sandığına iyice alıştırmak için zaman ayırmalısınız.

Taşıma çantasını sevimli bir yer haline getirin – içinde kediyi ödül bisküvileriyle besleyin ve alıştığı sekilde kokan, yolculuk sırasında kullanabilecek örtülerden rahat bir yatak yapın. Kapısını açık birakin ve kediyi içine girip çıkması ve içinde uyuması için teşvik edin. Daha sonra gerçek yolculuk zamanı geldiginde, kedi en azından hazır olan ortamına alışıktır.

Birden fazla kediniz varsa, onları ayrı taşıma çantalarına yerleştirmeniz daha iyi olacaktır; böylece daha iyi bir hava akimi, daha fazla yer ve daha düşük bir aşırı ısınma olasılığı sağlarsınız. En iyi arkadaşlar bile yolculuk sırasında gergin olabilir ve birbirlerine, hiç kendisine uymayan, sinirli bir sekilde davranabilirler. Bu nedenle ayrı taşıma çantaları, herhangi bir yaralanmayı önleyecektir. En azından birbirlerini görebilmeleri ve işitebilmeleri onları rahatlatabilir.

Seyahat sırasında kedinin rahatsızlanması ihtimaline karşı, yolculuktan önce yaklaşık dört-beş saat süreyle mama vermeyin. Yola çıkacağınız zamana kadar ve mümkünse yolculuk sırasında tekrar su verin. Yolculuk sırasında dökmemesi ve yolculuk sırasında bir gecikme olmadan ve parmaklığının açılması gerekmeden kolayca doldurulması nedeniyle parmaklıklara takılan kaplardan alabilirsiniz

IATA standartlarına göre taşınması yasak türler  aşağıda listelenmiştir.

Burmese

Persian

Exotic

Himalayan

Ankara Kedisi

Van Kedisi

Phone: (+90) 444 12 37
Fax: +90 212 854 27 05
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah.
Bedri Rahmi Eyüboğlu Cad.
Selenium Residence B Blok D:121
34156 Ataköy Bakırköy İstanbul
Talep Formu