Türkiye’den Yurtdışına Evcil Hayvan Taşıma İşlemleri ve Prosedürü

Türkiye’den Yurtdışına Evcil Hayvan Taşıma İşlemleri ve Prosedürü

Evcil Hayvan Taşıma İşlemleri ve Prosedürü (İhracat)

 Her ülkenin kendine mahsus Gümrük ve Tarım Bakanlığı kanunları ve yönetmelikleri uyarınca  evcil hayvanların  ithalat  işlemleri ve ithalat öncesi istenilen evraklar ,prosedürleri farklılık göstermektedir.Bu yönde web sitemizde bazı ülkelere ait uygulanan kedi ve köpek ithalatına ait işlemler ön bilgi olarak paylaşılmıştır.İlgili paylaşılan  bilgilerde oluşacak/ oluşmuş  değişiklikler den dolayı yurt dışı sınır gümrüklerinde oluşacak problemlerden(karantina ,cezai müeyyide, ithal yasağı vb.)  ve dolayı firmamız sorumlu değildir.

Listemizde bulunmayan ülke veya kedi veya köpeğinizin gideceği ülkenin güncel ithalata ait Tarım Köy işleri Bakanlığı Listesi ve Gümrük Bakanlığı Kanunun ve rejimlerine Hizmetlerimiz çerçevesinde ücretli olarak rapor halinde detaylı olarak Uluslararası Evcil Hayvan Taşıma sertifikasına sahip uzmanlarımızca ,tarafınıza sunulabilmektedir.İlgili bilgiler mezkur ülkenin Gümrük Bakanlığı ve Tarım Köy işleri Bakanlığı ayrıca son teyit için o ülkede bulunan IPATA üyesi çözüm ortaklarımızdan bilgi alınarak paylaşılmaktadır.


 

Türkiye’den Evcil Hayvan İhracatı için Gerekli Testler, Belgeler ve Koşullar

– Sağlık Sertifikası (Tarım İl Müdürlüğü)- Uçuştan önceki 48 saat içinde hazırlanacak. Daha erken hazırlanan Sağlık Sertifikaları geçersiz sayılır ve evcil hayvan gümrükte karantinaya alınır

– Son 1 yıl içinde yapılmış kuduz aşısı ve 30 gün bekleme süresi (aşı karnesinde yansıtılmış olmalı)

– Son 1 yıl içinde yapılmış Kuduz Titrasyon testi ve 90 gün bekleme süresi (ABD’ye gidişte 90 gün bekleme şartı yok)

– Mikroçip

– Evcil Hayvan sahibi Pasaportu ve uçak bileti

– Aşı karnesi

-Eğer evcil hayvan sahibi gümrükten çıkışta bulunmuyorsa Vekaletname

-Birleşik Krallık’a gitmesi durumunda en erken dört gün önceden iç ve dış parazit testi de yaptırılmalı

-Söz konusu evcil hayvan sahibinden ya beş gün önce ya da beş gün sonraki zaman diliminde Birleşik Krallık’a girmiş olmalıdır yoksa ticari mal muamelesi görür

-Birleşik Krallık’a gidecek bir evcil hayvan kabinde seyahat edemez


 

Türkiye’den Yurt dışına Pet Çıkış (İhracat) Hizmetlerimiz

Türkiye içi hizmetler (origin servis ) : IPATA üyesi ve Gümrük Müşaviri olan , 9ekim Group  (Türkiye evcil hayvan taşımacılık) sorumluluğu altında yurt dışına çıkış için verilen  hizmetler  ve başlangıç fiyatlarını görüntülemek için tıklayınız.

  1. Yurt dışı Pet Çıkış İşlemleri (kapıdan kapıya ):

En çok tercih edilen bu hizmet seçeneğinde yurt dışına gidecek kediniz veya köpeğiniz Türkiye’de ki adresinden alınır yurt dışındaki gideceği adrese güvenilir şekilde teslim edilir.

Hizmet İçeriği ;

a) Yurt dışına gidecek kedi veya köpeğinizin gidecek ülke kanunlarına göre güncel evrak ve prosedürlerin varış ülkesi öncesi kontrolu.

b) Taşıma Kafesi ( İPATA normları dahilinde ) / özel yapım ( fighting dog ) ahşap kafes tedariki  ( talep halinde )

c) Evcil hayvanın ikamet ettiğiniz yerden alınması ve Türkiye’deki havaalanına iç nakliyesi ( Havalandırılmalı yeni araçlarımızla ve Türkiyenin her ilçesine özel iç nakliyemiz mevcuttur. )

d) Tarım Bakanlığı  sağlık sertifikası tanzimi

e) Türkiye’deki ihracat gümrük işlemlerinin yapılması.( Kendi grubumuzda bulunan Yetkili Gümrük Müşavirlik Firmamızca )

f ) Hava yolu ile taşımada uçak rezervasyonu Uluslararası evcil hayvan nakliyesi organizasyonu (transportation)
(IPATA üyesi, 9ekim Uluslararası Nakliyat (Türkiye evcil hayvan taşımacılık) sorumluluğu altında)

g) Yurtdışındaki hizmetler ( destination )
(IPATA üyesi, yurtdışı partnerimizin sorumluluğu altında)

l) Evcil hayvanınıza yurt dışı veteriner giriş belgesinin tanzimi

k) Yurtdışına giden evcil hayvanızın güncel mevzuat dahilinde sorunsuz ithalat gümrük işlemlerinin yapılması

m) Varış noktasındaki havaalanından sizin yurtdışındaki ikamet yerinize kadar iç nakliyesi

n) Evcil hayvanınızın yurtdışındaki adresinize  sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde  teslim edilmesi.

2. Origin Servis Evcil Hayvan Taşıma Hizmeti (Türkiye evden teslim alınıp yurt dışı havalimanı teslim)

Hizmetlerimiz içerisinde ikinci olarak en çok tercih edilen bu hizmetimizde evcil hayvanınız Türkiye’de ki ikametinden alınarak yurt dışı havalimanına kadar teslimi içerir.

Hizmet İçeriği

a) Yurt dışına gidecek kedi veya köpeğinizin gidecek ülke kanunlarına göre güncel evrak ve prosedürleri varış ülkesi öncesi kontrolü.

b) Taşıma Kafesi ( İATA normları dahilinde ) / özel yapım ( fighting dog ) ahşap kafes tedariki  ( talep halinde )

c) Evcil hayvanın ikamet ettiğiniz yerden alınması ve Türkiye’deki havaalanına iç nakliyesi ( Havalandırılmalı yeni araçlarımızla Türkiyenin her ilçesine özel iç nakliyemiz mevcuttur )

d) Tarım Bakanlığı  sağlık sertifikası tanzimi

e) Türkiye’deki ihracat gümrük işlemlerinin yapılması.( Kendi grubumuzda bulunan Yetkili Gümrük Müşavirlik Firmamızca )

f ) Hava yolu ile taşımada uçak rezervasyonu ve Uluslararası evcil hayvan nakliyesi organizasyonu (transportation)
(IPATA üyesi, 9ekim Uluslararası Nakliyat (Türkiye evcil hayvan taşımacılık) sorumluluğu altında)

g) Evcil hayvanınız, Yurt dışındaki talep edilen  hava limanına teslim edilir .

3. Varış ülkesi Eve Teslim Hizmeti:

Bu hizmet çerçevesinde evcil hayvan sahibi kendi olanakları dahilinde getirmiş olduğu yurtdışı havalimanda oluşan gümrük ithlat işlemlerinde firmamız  ve (IPATA üyesi, yurtdışı partnerimizin sorumluluğu altında) destek vermektedir.

Hizmet İçeriği

a) Evcil hayvanınıza yurt dışı veteriner giriş belgesinin tanzimi

b) Yurtdışına giden evcil hayvanızın güncel mevzuat dahilinde sorunsuz ithalat gümrük işlemlerinin yapılması

c) Varış noktasındaki havaalanından sizin yurtdışındaki ikamet yerinize kadar iç nakliyesi

d) Evcil hayvanınızın yurtdışındaki adresinize  sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde  teslim edilmesi.

 

4. Evcil Hayvan Uçak Bileti ve Rezervasyon Hizmeti

IATA ( international Air Transport Association ) vasıta ile kedinizin veya köpeğiniz gideceği yurt dışı havalimanına kargo dahilinde bilet  işlemleriniz çözümlenir.

5. Danışmanlık

Kediniz veya köpeğiniz yurt dışında herhangi bir ülkeye gidecek ancak gideceği ülke de mevcut gümrük kanuna ,Tarım Köy işleri Bakanlığı işlemleri ve ithalat prosedürleri hakkında bilginiz yok ancak Türkiye’den çıkış gerekse Yurt dışında ithalat işlemlerini bizzat kendiniz yapacaksınız bu durumda ihtiyac duyacağınız tüm bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

 

6. VIP Yolcu Beraberi Taşıma:

Kediniz veya köpeğiniz  IATA kuralları  ve gideceği ülkenin kuralları çerçevesinde firmamız uzmanlarınca adınıza vekaleten Türkiyeden evinizden alınıp Dünyanın hangi ülkesine olursa olsun , yurt dışında gideceği adrese yine vekaleten CARGO harici kapıdan kapıya götürülür.Bu konuda gideceği ülkenin yolcu beraberi evcil hayvan taşınmasına izin vermesi gerekmektedir. Örneğin 2015 yılı itibari ile İngiltere yolcu beraberi kedi ve köpek transferine izin vermeyip sadece Kargo ile taşınmasına izin vermektedir.Oysa Amerika yolcu beraberi evcil hayvan taşınmasına izin vermektedir.

7. Diğer Hizmetler :

Yurtdışına gidecek kedi veya köpeğiniz için İATA kuralları çerçevesinde olan taşıma kafesleri ile taşınması esastır.Piyasada bulunan sıradan taşıma kafesleri ile taşınmasına uçak şirketleri izin vermemektedir.Bu konuda firmamız talep halinde Yurtdışına gidecek kedi veya köpeğiniz için İATA kuralları standartında özel  taşıma kafesleri ( box ) tedarik edilmesini, diğer yönden  Arjantin dogo, pitbull gibi döğüş köpekleri sadece özel yapım İATA standartı  kafesler ile taşınmaktadır bu yönde firmamız yardımcı olabilmektedir.

Kediniz  ve köpeğiniz herhangi bir sebeple yurt dışı ucusunu kaçırırsa kediniz ve köpeğiniz hijyenik ortamda, veteriner kontrollü pansiyonumuzda uygun fiyatlarla  konaklama şansına sahiptir.

Her ülkenin evcil hayvan ithalatında, ülkenin bağlı olduğu Tarım Bakanlığı ve Gümrük Bakanlığı’nın kanun ve prosedürleri değişiklik gösterebilmektedir. Bir ülkeden diğer bir ülkeye evcil hayvanınızı götürmek istiyorsanız mutlaka o ülkenin güncel kanun, yönetmelik ve genelgelerini bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde eksik belge ve bilgi ile varış ülkesine gitmiş bulunun evcil hayvanınızı o ülkeye giriş yapamaz veya maddi ve manevi büyük problem yaratan o ülkenin “Karantina” sürecine girer. Aşağıda en çok hayvan giden Ülkelerden bazılarını ön bilgi amaçlı olarak paylaşmış bulunmaktayız. İlgili ülkelerde oluşacak kanun ve uygulama değişikliğinden oluşacak sorunlardan firmamız sorumluk almaz. Kesin ve güncel bilgi için ayrıca paylaşmış olduğumuz liste haricinde ki ülkelere kedinizi veya köpeğiniz göndermek istemeniz durumunda mevcut ülkedeki güncel evcil hayvan ithalatı ile ilgili son güncel bilgiyi firmamız hizmetlerinden danışmanlık hizmetlerimiz kapsamında edinebilirsiniz.

Phone: (+90) 444 12 37
Fax: +90 212 854 27 05
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah.
Bedri Rahmi Eyüboğlu Cad.
Selenium Residence B Blok D:121
34156 Ataköy Bakırköy İstanbul
Talep Formu