Yurt Dışından Türkiye’ye Evcil Hayvan Taşıma İşlemleri ve Prosedürü

Yurt Dışından Türkiye’ye Evcil Hayvan Taşıma İşlemleri ve Prosedürü

Yurt dışından Türkiye’ye Evcil Hayvan Taşıma (İTHALAT)

Her ülkenin evcil hayvan ithalatında  kendisine özel Gümrük ve Tarım Bakanlığı kanunları ve yönetmelikleri vardır. Evcil hayvanların  ithalat  işlemleri ve ithalat öncesi istenilen evraklar ,prosedürler farklılık göstermektedir. Türkiye’ye yurt dışından kargo veya yolcu beraberi getireceğiniz kedinizin veya köpeğinizin Gümrükte takılmadan hızlı bir şekilde ithal edebilmeniz için öncelikle Türkiye Tarim bakanlığı ve Gümrük Bakanlığının talep ettiği belgeler tam ve eksiksiz olarak tedarik edilmiş olması ,evcil hayvanınızın Türkiye’ye gelmeden önce tüm ön izinlerinin hazır olması şarttır.Aksi takdirde evcil hayvanınızı ithal edememe ,karantina veya Evcil hayvanınızı tekrar geri götürme gibi sorun ve problemlerle karşılaşma olasılığınız yüksektir.

Türkiye’de tek ve ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı yarı kamu kurumu sıfatı ile Gümrük Müşavirlik firmamız CA Garantili‘dir. Hızlı bir şekilde Gümrük işlemleri bitirilerek profesyonelce adresinize teslim edilir.Evcil hayvanınızı ithal ederken Türkiye’de bu işlemleri yapacak firmanın, yetkili bir Gümrük müşavirlik firması olması için izin belgelerinin olması aynı zamanda evcil hayvan ithalatında tecrübe ve deneyimlerinin olması sorunsuzca ve hızlı bir şekilde  kedi ve köpeğinizi teslim almak için önemli unsurlardan biridir. Yolcu beraberi gelen kedi ve köpeğiniz gümrük  işlemlerinin  bitirme süremiz 20 dakikadır. Kargo ile gelmesi durumunda toplam işlem süremiz 3-4 saattir.İşlem süresince köpeğiniz veya kediniz Gümrük ambarından alınır suyu ve yemi tedarik edilir .İzinler dahilinde gezdirilir ve hava alması sağlanır.

 

Yurtdışından Türkiye’ye Pet Giriş ( İthalat ) Hizmetlerimiz

1.Yurt içine VIP Pet Giriş Hizmeti (kapıdan kapıya):

En çok tercih edilen bu hizmet seçeneğinde yurt dışında ki adresinizden IPATA partnerlerimiz tarafından alınan evcil hayvanınız yurt dışına çıkış işlemleri bitirilerek Türkiye’ye kargo uçak yoluyla gönderilir. Türkiye’ye gelen kediniz veya köpeğiniz gelmiş olduğu havalimanı Gümrüğünde tüm işlemleri  3-4 saat içinde sorunsuzca bitirilerek  yurt içinde  gideceği adrese güvenilir şekilde teslim edilir. 

Hizmet İçeriği ;

a) Yurt dışındaki servisler
(IPATA üyesi, yurtdışı partnerimizin sorumluluğu altında)

b) Taşıma Kafesi ( IATA kuralları dahilinde ) / özel yapım ( fighting dog ) ahşap kafes tedariki  ( talep halinde )

c) Evcil hayvanın yurt dışında  ikamet ettiğiniz yerden alınması ve yurtdışındaki  havaalanına iç nakliyesi ( Havalandırılmalı yeni araçlarla)

d) Türkiye’ye çıkış ve Türkiye’ye giriş öncesi Tarım Bakanlığı  sağlık sertifikası ve İthalat belgesi  tanzimi

e) Yurt dışındaki  ihracat gümrük işlemlerinin yapılması ( üyesi olduğumuz profesyonel  IPATA ortaklarımız vasıtası ile  )

f ) Hava yolu ile taşımada uçak rezervasyonu ve Uluslararası evcil hayvan nakliyesi organizasyonu (transportation)
(IPATA üyesi, 9ekim Uluslararası Nakliyat (Türkiye evcil hayvan taşımacılık) sorumluluğu altında)

g) Yurtiçindeki  hizmetler ,Türkiyeye  gelecek kedi veya köpeğinizin Türkiye güncel  ülke kanunlarına göre evrak ve prosedürlerin Türkiye’ye  geliş  öncesi kontrolu.

l) Evcil hayvanınıza yurt ici veteriner giriş belgesinin tanzimi ( Türkiyeye gelmeden 3 gün önce )

k) Yurtdışından  gelen  evcil hayvanızın güncel mevzuat dahilinde sorunsuz ithalat gümrük işlemlerinin yapılması

m) Varış noktasındaki havaalanından sizin yurtiçindeki ikamet yerinize kadar iç nakliyesi

n) Evcil hayvanınızın yurtiçindeki  adresinize  sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde  teslim edilmesi.

 

2. Varış Hizmetleri

Bu hizmet çerçevesinde evcil hayvan sahibi kendi olanakları dahilinde kargo veya yolcu beraberi  yurt dışından  getirmiş olduğu kedi veya köpeğini Türkiye  havalimanda oluşan gümrük ithalat işlemlerini resmi ve yetkili gümrük müşavirlik  firmamız  sorumluluğu altında destek vermektedir. Yolcu beraberi gelen kedi ve köpeğiniz gümrük  işlemlerinin  bitirip tarafınıza teslim  süremiz 20 dakikadır. Kargo ile gelmesi durumunda toplam işlem süremiz 3-4 saattir.İşlem süresince köpeğiniz veya kediniz Gümrük ambarından alınır suyu ve yemi tedarik edilir .İzinler dahilinde gezdirilir ve hava alması  sağlanır.

Hizmet İçeriği ;

a) Türkiyeye  gelecek kedi veya köpeğinizin Türkiye güncel  ülke kanunlarına göre evrak ve prosedürlerin Türkiye’ye  geliş  öncesi kontrolu.( Türkiye Gümrüklerinde sorun yaşanmaması için )

b) Evcil hayvanınıza yurt içi Türkiye  veteriner ithalat giriş belgesinin tanzimi ( Türkiyeye gelmeden 3 gün önce )

c) Yurtdışından gelen  evcil hayvanızın  güncelTürkiye  mevzuat dahilinde sorunsuz ithalat gümrük işlemlerinin yapılması

d) Geliş  noktasındaki havaalanından sizin yurtiçindeki  ikamet yerinize kadar iç nakliyesi.( Türkiye’nin her ilcesine )

e) Evcil hayvanınızın yurtiçindeki  adresinize  sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde  teslim edilmesi.

3.Danışmanlık Hizmetleri

Kediniz veya köpeğiniz yurt dışından Türkiyeye  gelecek  ancak  ülke de mevcut gümrük kanuna ,Tarım Köy işleri Bakanlığı işlemleri ve ithalat prosedürleri hakkında bilginiz yok ancak Türkiyedeki  ithalat işlemlerini bizzat kendiniz yapacaksınız bu durumda ihtiyac duyacağınız tüm bilgi ve belgeleri belli ücret karşılığında danışmanlık hizmetimiz altında uzmanlarımızdan temin edebilirisiniz.

4.Diğer Hizmetler

Yurtdışına gidecek kedi veya köpeğiniz için İATA kuralları çerçevesinde olan taşıma kafesleri ile taşınması esastır.Piyasada bulunan sıradan taşıma kafesleri ile taşınmasına uçak şirketleri izin vermemektedir.Bu konuda firmamız talep halinde Yurtdışına gidecek kedi veya köpeğiniz için İATA kuralları standartında özel  taşıma kafesleri ( box ) tedarik edilmesini, diğer yönden  Arjantin dogo, pitbull gibi döğüş köpekleri sadece özel yapım İATA standartı  kafesler ile taşınmaktadır bu yönde firmamız yardımcı olabilmektedir.Kediniz  ve köpeğiniz herhangi bir sebeple yurt dışı ucusunu kaçırırsa veya yurt dışından gelen ancak herhangi bir sebeple teslim alamadığınız  kediniz ve köpeğiniz hijyenik ortamda, veteriner kontrollü pansiyonumuzda uygun fiyatlarla  konaklama şansına sahiptir.

 

Her ülkenin evcil hayvan ithalatında, ülkenin bağlı olduğu Tarım Bakanlığı ve Gümrük Bakanlığı’nın kanun ve prosedürleri değişiklik gösterebilmektedir. Bir ülkeden diğer bir ülkeye evcil hayvanınızı götürmek istiyorsanız mutlaka o ülkenin güncel kanun, yönetmelik ve genelgelerini bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde eksik belge ve bilgi ile varış ülkesine gitmiş bulunun evcil hayvanınızı o ülkeye giriş yapamaz veya maddi ve manevi büyük problem yaratan o ülkenin “Karantina” sürecine girer.

 

Aşağıda en çok hayvan giden Ülkelerden bazılarını ön bilgi amaçlı olarak paylaşmış bulunmaktayız. İlgili ülkelerde oluşacak kanun ve uygulama değişikliğinden oluşacak sorunlardan firmamız sorumluk almaz. Kesin ve güncel bilgi için ayrıca paylaşmış olduğumuz liste haricinde ki ülkelere kedinizi veya köpeğiniz göndermek istemeniz durumunda mevcut ülkedeki güncel evcil hayvan ithalatı ile ilgili son güncel bilgiyi firmamız hizmetlerinden Danışmanlık Hizmetlerimiz kapsamında edinebilirsiniz.

Phone: (+90) 444 12 37
Fax: +90 212 854 27 05
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah.
Bedri Rahmi Eyüboğlu Cad.
Selenium Residence B Blok D:121
34156 Ataköy Bakırköy İstanbul
Talep Formu